W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI – O „ZEBRZE” IFI UDE
Jak zaprzyjaźnić maluszka z książkami? Podsuwając mu mądrą i pięknie wydaną książkę! Czasem poszukujemy wyjątkowych i wartościowych książek na prezent, którego nie trzeba się wstydzić. Zwracając uwagę na jakość wydania, rozwijamy również wrażliwość estetyczną dziecka. Chętnie rozszerzę swoje poszukiwania dobrych książek o strefę maluszka i zajmę się nie tylko fabułą, ale również warstwą graficzną wydania.
W pierwszej odsłonie proponuję Zebrę autorstwa Ifi Ude. Opowieść jest króciutka, jej przeczytanie zajmuje dorosłemu raptem dziesięć minut. Jednak nie dajcie się zwieść. Pomimo swojej niewielkiej objętości, książeczka zasługuje na uwagę, bo kryje w sobie prawdziwe skarby.
DLACZEGO BÓG STWORZYŁ ZEBRY
Akcja toczy się w małej mazurskiej stadninie, gdzie z czarnego ogiera i białej klaczy rodzi się zebra. Brzmi frapująco? Jeszcze jak! Bardzo szybko orientujemy się, że jest ona symbolem, dzięki któremu autorka opisuje trudne chwile, jakie przeżywa dziecko odstające w jakiś sposób od grupy. Na szczęście młody konik ma kochających rodziców. Mądry tata opowiada zebrze, jakie jest jej pochodzenia, gdzie sięgają korzenie ich rodziny i dlaczego wygląda ona tak, a nie inaczej. Wraz z młodym konikiem dowiadujemy się również, dlaczego Bóg stworzył zebry i zdecydował, że będą miały tak niezwykły wygląd.
Zebra to historia o inności, to parabola ludzkiego życia. Jest na tyle uniwersalna, że wiele dzieci może się identyfikować z tytułowym konikiem. Zebra daje dzieciom nadzieję na uśmiech i lepsze jutro. Trzeba tylko pamiętać, kim się jest, być wiernym sobie, czerpać z mądrości rodziców i nigdy się nie poddawać.
ILE W ZEBRZE AUTOBIOGRAFII
Ifi Ude jest pół Polką, pół Nigeryjką. Przyjechała do kraju matki w wieku trzech i pół lat i od tego czasu mieszka w Polsce. Nietrudno się domyślić, że niejednokrotnie sama była „zebrą” i dobrze wie, co znaczy odróżnianie się od ogółu. Opowiada o tym jednak w niezwykle piękny i bardzo optymistyczny sposób. Narracja prowadzona jest językiem prostym, pozbawionym niepotrzebnych ozdobników, dzięki czemu powiastka jest łatwa do przyswojenia dla małego odbiorcy.
OCEŃ KSIĄŻKĘ PO OKŁADCE
Na osobną uwagę zasługuje oprawa graficzna. Mawia się, że książki nie należy oceniać po okładce, ale mnie do Zebry przyciągnęła właśnie okładka! Kwadratowa książeczka w twardej oprawie, opatrzona prostą grafiką na tle wysmakowanego, bladego turkusu. Wydawnictwo Poławiacze Pereł powierzyło wizualny projekt młodej artystce Nežce Šatkov. Ilustracje są bardzo proste, w konkretnych barwach. Okładka sugeruje, że autorka inspirowała się sztuką folkloru. Mnie obrazki przypominają fragmenty charakterystycznych wycinanek ludowych. Ilustratorka popisała się ogromnym wyczuciem i umiejętnością łączenia tego, co obce, z tym, co dobrze znane. Wydawca zadbał o każdy szczegół publikacji. Nawet wybór papieru nie pozostał przypadkowy. Grube, sztywne strony i dobra gramatura zapewniły wysoką jakość druku.
Zebra to publikacja, za którą należy pochwalić wszystkich. Autorkę za wysmakowaną i pełną wdzięku opowieść, ilustratorkę za obrazy cudownie dopełniające tekst i wydawcę, który dba o piękno wyłowionych pereł. Polecam tę książeczkę rodzicom, wszak naszym milusińskim mamy dawać to, co najlepsze, i wybierać takie publikacje, które będą dla nich i atrakcyjne, i pożyteczne.
Od redakcji: Ilustracje zaczerpnęliśmy ze strony wydawnictwa Poławiacze Pereł.