SIŁA PODŚWIADOMOŚCI
O sile podświadomości i o jej wpływie na nasze życie czytałam w opracowaniach wielu autorów. Czasami miałam wrażenie, że jest w tym coś z szarlataństwa, ale po ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu coachingu zrozumiałam, a przede wszystkim doświadczyłam tego, jak skutecznym narzędziem jest praca z podświadomością. Jak zbliża nas ona do lepszego życia, do życia w zgodzie z naszymi oczekiwaniami, pragnieniami i dążeniami
Na czym polega praca z podświadomością? Przede wszystkim na zmianie nawyków myślowych. Ważne jest, aby myśleć o tym, co chcielibyśmy, aby wydarzyło się w naszym życiu, zamiast powtarzania sobie zdań związanych z naszymi obawami czy lękami, np. „Co się stanie, jak stracę pracę?” Powtarzanie negatywnych myśli zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia, a po wielokrotnym przywołaniu danej myśli zaczynamy w nią wierzyć! Przeżywamy stres, jakby to miało rzeczywiście wystąpić. Stąd prosta droga do tego, aby nasze „czarne myśli” się ziściły, bo długotrwały stres sprawia, że chorujemy, a to w konsekwencji może stać się przyczyną utraty pracy. A wszystko zaczęło się od jednej myśli…
Jak możemy to zmienić ? Możemy na przykład pomyśleć „nie chcę stracić pracy”, ale czy na pewno jest to zdanie wspierające nasze dążenia? Co się dzieje w naszym mózgu, gdy słyszymy takie stwierdzenie wypowiedziane na głos albo tylko w myślach? Jeśliby posłużyć się językiem komputerowym, to mózg musi w tym wypadku najpierw otworzyć folder „CHCĘ” a później folder „NIE CHCĘ”. Istnieje więc ryzyko, że w naszym mózgu utrwali się słowo „chcę”, a nie jego zaprzeczenie (istnieją teorie mówiące, że mózg nie słyszy słowa „nie”), a to oznacza, że będziemy podświadomie realizować w życiu myśl „chcę stracić pracę”. Lepiej więc, aby utrzymywać w myślach zdanie, które będzie informacją o przyszłości, której pragniemy, oczekujemy i życzymy sobie, np. „Chcę mieć pracę, której wykonywanie będzie dawało mi radość i satysfakcję finansową”.
Siłę podświadomości pobudza stworzenie i przywoływanie obrazu tego, co chcemy osiągnąć czy mieć. Obraz wzmacnia siłę dążenia do celu. Wyobraź więc sobie, jak wykonujesz swoją pracę, gdzie wtedy jesteś, co robisz, wyobraź sobie siebie, jak wtedy wyglądasz i kto jest z tobą w tym wewnętrznym obrazie. Poczuj swoje emocje związane z tą sytuacją…
Wykonaj to ćwiczenie z jakimś niewielkim, ale rzeczywistym celem, który chcesz osiągnąć, czy planem na przyszłość. Jak to na ciebie podziałało? Czy czujesz, że to rzeczywiście jest możliwe?
„W każdej sekundzie życia jesteś tym i robisz to, o czym myślisz” (J. Murphy)*.
Uważajmy więc na swoje myśli!
* J. Murphy, Potęga podświadomości, Warszawa 2012.